Windowsta son kullanılan öğelerin kaydının tutulmasını engellemek

Windowslarda en son açtığınız dosyalar bilgisayarınızda depolanmaktadır. Örneğin Windows xp kullanıyorsanız başlat tıkladığınızda başlat menüsündeki "belgeler" bölümünde o bilgisayarda en son açılan dosyaların kısayollarını görebilirsiniz. Windows 7 kullanıyorsanız başlat tıkladığınızda başlat menüsünde "sık kullanılan öğeler" kısmında o bilgisayarda en son açılan dosyaları görebilirsiniz. Eğer ortak bir bilgisayar kullanıyorsanız Windows 'un son kullanılan öğelerin kaydının tutulması güvenliğiniz ve gizliliğiniz açısından ciddi bir risk oluşturur. Çünkü sizden sonra bilgisayarı kullanan birisi bilgisayarda son yaptığınız işlemleri bu kayıtlara göz atarak görebilir.


Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi ve artık kayda alınmaması için şunları yapın. Windows xp, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 için ayrı ayrı anlatalım. Hepsi çok kısa ve basittir.


1- Windows xp için aşağıdaki linkteki yazılanları uygulayın:

Başlat-Çalıştır regedit yazın, çıkan kayıt defteri düzenleyicisinde;

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla yeni DWORD değeri yap değerin adı "NoRecentDocsHistory" olarak yap.Ardından üzerine tıklayarak kısıtlamayı açmak için belgeler geçmişinin kaydının tutulmaması için 1 değerini girin. "Yok, ben belgeler geçmişini istiyorum" diyorsan 0 değerini girin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

2- Windows 7 için aşağıdaki linkteki yazılanları uygulayın:

a-) Başlat düğmesine'ne sağ tıklayın ve açılan menüden özellikler tıklayın.

b-) Böylece "görev çubuğu ve başlat menüsü özellikleri" adında bir kutu karşınıza çıkacaktır. Bu kutuda "başlat menüsü" bölümüne (sekmesine) tıklayın. Ve buradaki "gizlilik" bölümündeki "en son açılan programları başlat menüsünde depola ve görüntüle" ve bunun altındaki "en son açılan öğeleri başlat menüsünde ve görev çubuğunda depola ve görüntüle" kutucuklarındaki işaretleri kaldırarak bu kutucukları boş bırakın. Sonra da "uygula" "tamam" diyerek kutucuğu kapatın. Bu kadar, artık son açtığınız belgelerin (dosya müzik, fotoğraf vs.) kaydı tutulmayacaktır.

Bu linkte görüntülü anlatım da var.

3- Windows 8.1 de son kullanılan belge kayıtlarının tutulmaması için şunları yapın:

Windows 8 ile Windows 8.1 in ayarları Windows 7 ye çok benziyor, çok az bir fark var.

a-) Görev çubuğunun (başlat düğmesinin olduğu çubuk) üzerinde boş bir yere sağ tıklayın ve açılacak menüde özellikler tıklayın.

b-) Böylece "görev çubuğu ve gezinti özellikleri" adında bir kutu karşınıza çıkacaktır. Bu kutuda "atlama listeleri" sekmesine tıklayın ve "gizlilik" bölümündeki "en son açılan programları depola" ve "en son açılan öğeleri atlama listelerinde depola ve görüntüle" kutucuklarındaki işaretleri kaldırarak bu kutucukları boş bırakın. Sonra da "uygula" "tamam" diyerek kutucuğu kapatın. Bu kadar, artık son açtığınız belgelerin (dosya müzik, fotoğraf vs.) kaydı tutulmayacaktır.

Windows 8 ve Windows 8.1 hakkındaki düşüncelerimi söyleyeyim: Windows 8 ve özellikle Windows 8.1 gerçekten çok hoşuma gitti. Zaten Windows 8 bilgisayarınızda kuruluysa bile güncelleştirme yaparak Windows 8.1 e yükseltebiliyorsunuz. Windows 8 ve Windows 8.1 kurmak için cd yi taktığınızda 15 dakikada kuruluyorlar ve modem dahil bütün bilgisayarınıza bağlı donanımları kendisi otomatik tanıyor. Eskisi gibi windowsu kurunca modemi tanıtmak için modem cd si takıp modemi tanıtayım, kamerayı tanıtmak için kamera cd sini takıp kamerayı tanıtayım devri bitti. İnanılmaz güzel.

Windows Windows 8.1 ile ilgili ek bir bilgi: Windows 8  ve Windows 8.1 de bilgisayarı açtığınızda önce karşınıza masaüstü yerine karşılama ekranı gelmektedir. Eğer "bilgisayar açıldığında karşıma karşılama ekranı değil de, direkt masaüstü gelmesini istiyorum" derseniz, o zaman burada 3 nolu şıktaki b seçeneginde anlattığım "görev çubuğu ve gezinti özellikleri" kutucuğuna tekrar girerek az önce kapattığınız "görev çubuğu ve gezinti özellikleri" kutusunu yeniden açın. Burada "gezinti" sekmesine girin ve "başlangıç ekranı" bölümünde "oturum açtığımda veya bir ekrandaki tüm uygulamaları kapattığımda başlangıç yerine masaüstüne git" kutusunu işaretleyerek seçili duruma getirin ve sonra da "uygula" "tamam" diyerek kutucuğu kapatın. Bu kadar.

Windows 8.1 ile ilgili ek bir bilgi:windows 8 ve Windows 8.1 de başlat penceresine tıkladığınızda karşınıza karşılama ekranı gelmektedir. başlat penceresine sağ tıkladığınızda ise bir menü açılacak denetim masası ve bilgisayarı kapat gibi kısayollara hemen ulaşabileceksiniz.


Windows 7, windows 8 ve Windows 8.1 ile ilgili ek bir bilgi daha:

Ben xp kullanırken açtığım pencerelerin görev çbugunda ayrı ayrı durmasını seviyordum. Windows 7, windows 8 ve windows 8.1 de açtığım tarayıcı pencereleri üst üste geliyor. bunu engellemek ve pencerelerin görev çubuğunda (başlat menüsünün olduğu çubuk) ayrı açılmasını sağlamak için, görev çubuğuna sağ tıklayıp özellikler deyin ve açılan kutuda görev çubuğu bölümünde "görev çubuğu düğmeleri" seçeneğini "hiç bir zaman birleştirme" olarak ayarlayın ve "uygula" "tamam" deyin. bu kadar.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses