Ayvanın Faydaları

Ayva meyvesi, lezzeti ve faydalarıyla en eski çağlardan beri sevilerek tüketiliyor. Roma döneminde roma vatandaşları ayva sayesinde yiyecek, içecek, bal, reçel ve hatta parfüm bile yapıyorlardı. Bütün bunlar yapılırken ayvaların çiçeklerini kullandılar.

Dünya üzerinde en fazla ayva üretimi ve çiftçiliğinin yapıldığı ülkeler arasında Türkiye üst sıralarda görünmektedir. Bol bol ayva tüketmekte fayda var, tabii mideyi bozmadan. Ayva meyvesi kadar yaprakları ve çekirdekleri de boya, eczane, kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır.


Tıpta ilaç yapımında da büyük katkısı vardır. Ayvanın içerdiği vitaminler: Şeker, Protein, organik asit, B2, C ve A vitaminleridir. Ayva yüksek oranda demir, potasyum, bakır gibi mineraller içerir. Aycanın tohumları da protein ve yağ içermektedir.

 
İşte Ayvanın Faydaları;

    Ayva, insan vücudundaki birçok sorunun giderilmesinde başrol oynuyor.
    Çocukların sağlığı muhteşem bir şekilde korur, gelişme ve büyümeyi destekler. Bir çok hastalığa şifa niyetine kullanılan ayva, akciğer, boğaz, kalp, bağırsak, mide, göz ve ağız hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İnsanın yaşamı boyunca kullanılabilir. Sinir sistemini kuvvetlendirir.
    Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir, hazımsızlığı giderir, bağırsak mikroplarını kırar
    Cildi temizler, tırnakları parlatır ve olduğundan daha sağlıklı olmasını sağlar
    Mevsim değişimlerinde grip ve nezle hastalıklarında iyileşme sürecinizi neredeyse iki katı kadar kısaltır.
    Ayva tüketmek ishali durdurur. (fazla tüketmek kabıza yol açar.)
    Zinde tutarak vücudun gücünü artırır.
    Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini sağlar.
    Kızgın tereyağında kızartılmış ayva püre halinde yenirse balgamı sökmede yardımcı olur, kalıcı ve kronik öksürüğe bronşite ve solunum sistemi hastalıklarına iyi gelir.
    Kandaki kötü kolesterolü azaltır.
    En önemli özelliklerinden biride içeriğindeki bol mineral ve vitaminlerden dolayı kalbi kuvvetlendirir.
    Varisi önler, varis tedavisinde kullanılır.
    Cinsel gücü artırır.

Ayva çiçeği ve Ayva kabuğunun faydaları;
Ayva çiçeklerini kaynatarak tüketiniz. Bir miktar ayva çiçeğini kaynatıp bekleterek ve süzerek içiniz. Annelerin sütünü artırmaktadır. Baş ağrılarını en aza indirir ve kalbi kuvvetlendirir. İdrar yolu iltihaplarının hızlı bir şekilde iyileşmesi için ise ayva kabuklarından yapılan çayın büyük etkisi vardır.

Ağız yaraları, boğazda şişlik hissi, boğaz şişmesi gibi şikayetleri olan kişiler ayva meyvesini dilerse kaynatıp suyunu içebilir, dilerse çiçeğini kaynatıp içebilir. Dudak çatlaması dudak acıması sorunu yaşayan kişiler ise ayva çekirdeklerini kaynatarak ağzını ve dudaklarını bu su ile yıkaması gerekir. Muhakkak faydasını görecektir.

Şeker oranı oldukça düşük olan ayva meyvesi, şeker hastaları tarafından da korkusuz bir şekilde tüketilmektedir. Ayva suyunun içilmesi, çiçeklerinin yada kabuklarının kaynatılarak demleme yöntemi ile süzülerek içilmesinin, kişiyi rahatlattığı, sakinleştirdiği de bir gerçektir. Sağlıklı bir yaşam için ayva tüketimimizi gözden geçirmeliyiz.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses