Hangi vitamin hangi besinde bulunur

Vitaminler hangi besinlerde bulunur

Vücudumuz her gün yeteri kadar vitamin almaz ise, kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Bunun olmaması için de gereken vitaminleri almamız gerekir. Bunun için, hangi besinde hangi vitaminin olduğunu bilmemiz sağlığımız açısından önemlidir.


A vitamini bulunan besinler
Süt, balıkyağı, yumurta sarısı, karaciğerde bulunur. Ayrıca peynir ve tereyağında bulunur. Havuç ve sarı-turuncu renkli sebzelerde A vitamininin asıl maddesi bulunur (alfa karoten). Vücudun mikroplara karşı direncini artırır, büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi için gereklidir.

B vitamini bulunan besinler     
Süt ürünleri, karaciğer, tahıllar ve sebzelerin çoğunda bulunur. Büyüme ve gelişme için gereklidir.

C vitamini bulunan besinler     
Limon, portakal, kavun, karpuz, soğan, çilek, kuşburnu, domates, maydonoz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. Vücudun savunma sistemini arttırıcı etkisi vardır.

D vitamini bulunan besinler
Balık, yumurta, süt ve tereyağında bulunur. Kemiklerin, dişlerin gelişmesini ve sağlam olmasını sağlar. Etkinliğini göstermesi güneş ışığına da bağlıdır. İnce bağırsaklarda, kalsiyumun emilmesine yardımcı olur.

E vitamini bulunan besinler
Yeşil bitkiler, et, süt ve tahıllarda bulunur. Antioksidan etkilidir.

K vitamini bulunan besinler
Yeşil yapraklı bitkiler, mısır, muz, çilek, şeftali ve domateste bolca bulunur.

B-1 vitamini bulunan besinler
Buğday, pirinç, yulaf, mısır, darı, çavdar kısacası tahıl ürünlerinde bolca bulunur. Ayrıca mantar ve bira mayasında bulunur.

B-2 vitamini bulunan besinler
Bira mayası, süt, peynir, yoğurt, badem, tavuk, sığır eti, buğday, açık yeşil sebze ve böbrekte bulunur. Vitamin eksikliği sonucu dilde kızarıklık, gözde kaşıntı, ağız ve dudak çevresinde kızarma, saçların dökülmesi gibi sonuçlar çıkar.

B-3 vitamini bulunan besinler
Sığır eti brokoli, karnabahar, havuç, peynir, mısır unu, yumurta, balık, süt, patates ve domatestedir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

B-5 vitamini bulunan besinler
Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye ve tüm tahıllarda bulunur. Vücudumuzda eksikliğini hissettiğimizde kan şekerinin düşmesi, ellerde terleme ve kalp çarpıntısına neden olur.

B-6 vitamini bulunan besinler
Muz, avokado, tavuk eti, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç yumurta, balık ve bütün hububatta bulunur. Süt, peynir, yoğurt ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur.

B-12 vitamini bulunan besinler
Karaciğer, et ve yumurtada bolca bulunur.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses