Kredi kartı sahiplerine büyük müjde

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yıllık kredi kartı aidatı tartışmalarına son noktayı koydu. Bakanlık yıllık kart aidatını kaldıran yeni tasarıyı kamuoyuna duyurdu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankaların temettü hali de dâhil tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulaması yapmayacağını bildirdi.


Kredi kartı aidatları ile ilgili yasa tasarısının detaylarını aktaran Hayati Yazıcı, bankaların aidat ücreti olan kredi kartının yanında aidat ücreti olmayan bir kredi kartı türü daha çıkarma mecburiyetinin bulunduğunu açıkladı.

Yazıcı, uygulamayı "Kart çıkaran kuruluşların tüketicilere senelik üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmaları zaruri hale getirilmiştir." diye duyurdu.

Son halini alan yasa tasarısının bazı maddeleri şu şekilde:

-Bankaların tüketicilerden aldığı faiz dışı, komisyon ve masraf ücreti artık Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenecek.

-Temettü hali de dahil tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulaması yasak.

-Sözleşmede öngörülen şartlar, tüketici aleyhine değiştirilmeyecek.

-Tüketiciden alınan masraflar için ek bir bedel talep edilmeyecek.

-Masraf bilgileri sözleşmenin eki olarak tüketiciye verilecek.Yazıcı, kredi kartı aidatı tartışmalarının önünü almayı amaçlayan tasarı ile ilgili şunları kaydetti :

"Kart çıkaran kuruluşlar yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda olacaklardır. Kart çıkaran kuruluşlar bu kartlara serbest rekabet ortamı içerisinde isterlerse ilave hizmetleri de ücretsiz olarak sunabilme imkanına sahip olacaklardır. Ayrıca, söz konusu ücret ve komisyonlar hakkında tüketicilerin önceden, açıkça ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve bu çerçevede müşterilerin ürün ve hizmet seçimlerini bilinçli olarak ve kendi tercihlerine göre yapmalarına imkan sağlanması büyük önem arz etmektedir."


Yazıcı, faiz oranlarının gerilemesinin ardından bankaların tüketicilerden kestiği masraf ve komisyon ücretinin artacağını vurguladı.


BANKADA HESABI OLAN VATANDAŞ İŞLEM YAPSA DA YAPMASA DA ÜCRET ÖDÜYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, konuyla alakalı yayınladığı basın bülteninde bankaların çeşitli isimler altında toplamda 60 çeşit ücret ve komisyon tahsil ettiğini belirtti.

Hayati Yazıcı, "Bu kapsamda, son zamanlarda bankaların kredi kartı aidat ücreti, hesap işletim ücreti, kredi kartı yenileme ücreti, hesap özeti ücreti, ipotek fek ücreti, nakit çekme ücreti, ortak ATM'den nakit çekme ücreti, işlemsizlik ücreti gibi değişik isimler altında tüketicilerden para tahsil etmektedirler. Örneğin bankalar, hesabında para bulunan ve buna ilişkin işlemler yapan tüketicilerden belli aralıklarla hesap işletim ücreti alırken; belli bir süre işlem görmeyen hesaplardan da kesinti yaparak işlemsizlik ücreti almaktadırlar." diyerek vatandaşın bankada işlem yapsa da yapmasa da ücret ödediğini aktardı.

Türkiye'de faaliyet gösteren 49 banka 2012 yılında 23.649 milyon lira net kar elde etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Aralık 2012 Raporu'na göre; 2012'de bankaların faiz dışı gelir kalemlerinde yer alan bankacılık hizmet gelirleri ile kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan elde ettiği gelir 19 milyar 237 milyon TL olarak gerçekleşerek bu rakam toplam gelirin yüzde 13,5'ini oluşturdu.

Yazıcı, "Diğer taraftan büyüme sürecindeki bankacılık sektöründe, ücret, komisyon ve bankacılık hizmet gelirleriyle bankaların işletme giderlerini karşılama oranının 2012 yılı sonu itibariyle yüzde 63,9 olarak gerçekleşmiş olduğu göz önünde bulundurulduğunda bahse konusu ücret, komisyon ve bankacılık hizmet gelirlerinin Bankalar açısından neden vazgeçilmez olduğu bir defa daha açıkça görülmektedir" diye konuştu.

"HAKEM HEYETLERİNE YAPILAN ŞİKAYETLERİN YARIDAN FAZLASI BANKACILIK SEKTÖRÜNE AİT"

2012 yılında Hakem heyetlerine yapılan 446 bin 54 adet başvurunun yüzde 59'una tekabül eden 263 bin 428 adedi bankacılık sektörüne ilişkin başvurulardan oluşuyor. Üstelik Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sektöre ilişkin tüketici şikayetlerinde geçmiş yıllara göre artış gözlendi.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses